Jak sprowadzić szczątki krewnego zmarłego za granicą?

Nagłe zdarzenie zakończone skutkiem tragicznym może przysporzyć wielu zmartwień. Szczególnie, kiedy dojdzie do niego poza granicami ojczyzny. Wiąże się to ze sprowadzeniem ciała do kraju. Transport zwłok, choć wydaje się przedsięwzięciem karkołomnym, w rzeczywistości taki nie jest.

Komu przysługuje prawo do sprowadzenia zwłok?

Niezbywalne prawo do sprowadzenia osoby zmarłej do kraju pochodzenia mają krewni denata. Do grona naznaczonych zalicza się w pierwszej kolejności małżonków i osoby z kręgu najbliższej rodziny do czwartego stopnia pokrewieństwa.

Umocowanie prawne

Polskie prawodawstwo w zakresie transportu zwłok wspierane jest przez ustawę o cmentarzach i pochówku zmarłych wydanej w 1959 roku, której najistotniejszym punktem jest artykuł 14.

Koszty sprowadzenia zwłok

Najdroższym krajem w Europie, z którego transport zabiera najwięcej środków jest Hiszpania. Anglia, gdzie obecnie znajduje się największa ilość naszych rodaków plasuje się w średniej stawce.

Polecany operator

Transport zwłok z Anglii organizuje firma transport-zwlok-z-anglii.co.uk, która pomaga w sformalizowaniu przedsięwzięcia i zapewnia przewóz ciała w warunkach godnych i zapewniających poszanowanie przepisów.

Pierwsze kroki

Pierwszy dokument należy uzyskać od władz lokalnych właściwych dla miejsca pochówku (prezydent lub starosta miasta). Oczekując na zgodę, w tym samym czasie można wystąpić o uzupełniające certyfikaty np. z Sanepidu. Zaświadczenie główne jest wydawane w ciągu trzech dni roboczych.

Dalsze działania

Dokument należy przesłać do wydziału konsularnego w kraju skąd wyruszy trumna ze zwłokami. Konsulat na podstawie zgody lokalnych władz wystawia zaświadczenie na przewóz zwłok.

Dokumenty uzupełniające

Do konsulatu oprócz zgody starosty lub prezydenta należy dostarczyć: akt zgonu; zaświadczenie z miejscowego zakładu pogrzebowego o dopełnieniu formalności związanych z transportem; wypis medyczny, wykluczający sprawstwo zgonu z powodu choroby zakaźnej; zgoda koronera (wymagane przez administrację Wielkiej Brytanii).

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olimp
4 lat temu

Bardzo dobry i przejrzysty poradnik

1
0
Would love your thoughts, please comment.x