Śmierć w miejscu publicznym – jak postępować?

Śmierć człowieka zawsze jest dla jego rodziny bolesnym i trudnym wydarzeniem. Często towarzyszy temu trauma i szok. Mimo to obowiązkiem bliskich jest zajęcie się wszystkimi formalnościami niezbędnymi w takiej sytuacji. Do zgonu nie zawsze dochodzi jednak w domu czy szpitalnym łóżku. Często śmierć zjawia się nieoczekiwanie w miejscu publicznym. Co trzeba wówczas robić?

Pierwsze czynności w przypadku śmierci

Zgon w miejscu publicznym zawsze wymaga jak najszybszego wezwania pogotowia ratunkowego. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 112 z telefonu komórkowego (lub 999 z aparatów stacjonarnych). Przybyły na miejsce lekarz ma za zadanie dokonać oględzin ciała, na podstawie których może potwierdzić zgon i wypisać odpowiednie dokumenty (karta lub protokół zgonu) zawierające m.in. przyczynę śmierci. Dokumentacja ta potrzebna będzie również do późniejszego otrzymania w USC skróconego aktu zgonu. 

Następnie rodzina musi wezwać wybrany przez siebie zakład pogrzebowy. Pracownicy powiadomionej firmy przybędą we wskazane miejsce i udzielą szybkiego wsparcia w związku z koniecznością transportu zwłok i organizacją pochówku. Usługi pogrzebowe obejmują również przechowanie ciała w chłodni do momentu rozpoczęcia działań przygotowujących do ceremonii.

Śmierć w wyniku działania przestępczego, samobójstwa lub wypadku

Jeżeli jednak do śmierci w miejscu publicznym doszło w wyniku działania przestępczego, samobójstwa albo wypadku, wówczas procedura jest nieco inna. W takiej sytuacji lekarz jest bowiem zobowiązany powiadomić o tym fakcie policję lub prokuraturę, która zdecyduje o dalszym przebiegu czynności. Może okazać się, że ciało zmarłego wymaga wykonania sekcji zwłok i zostanie najpierw zabrane w tym celu do prosektorium. W takim wypadku karta zgonu najczęściej wydawana jest przez patomorfologa. O tym, kiedy rodzina ofiary może odebrać zwłoki i dokonać pochówku, decyduje prokurator rejonowy, wydając w odpowiednim czasie stosowne zezwolenie.

Posiadając zgodę prokuratury, kartę zgonu i dowód osobisty nieżyjącego, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego po wydanie aktu zgonu. Po otrzymaniu dokumentu można przystąpić do ustalania spraw związanych z pochówkiem i zdecydować się na określone usługi pogrzebowe. Renomowany zakład pogrzebowy Cerber udziela pełnego wsparcia na każdym etapie przygotowań uroczystości.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Poznaniak
3 lat temu

Dobrze napisany poradnik

Jarosław z Gdańska

Bardzo ciekawy temat dobrze, że jest taki serwis jak wasz, bo ludzie nie znają kompletnie branży funeralnej a korzystają na tym tylko oszuści.

zaklady-pogrzebowe.com

Jak najszybciej zadzwonić po karetkę a potem wybrać zakład pogrzebowy najlepiej z tej strony zaklady-pogrzebowe.com

Kamil J.
Kamil J.
3 lat temu

Widziałem na ulicach Brwinowa karawan tej firmy, piękny czarny Jaguar – rzadki widok na ulicach w Polsce.

dodatkowe informacje

Zapraszam na moja stronę – znajdują się tam ważne dodatkowe informacje z branży.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x