Bez względu na miejsce chowania bliskiej osoby przechodzi się przez wszystkie etapy ceremonii mniej więcej tak samo. Nie ważne, czy jest to Ochota czy Mokotów– większość obrzędów obchodzonych w Warszawie wygląda bardzo podobnie.
Obrzędy chrześcijańskie
Obrzędem nazywa się tradycyjne wykonywanie czynności związanych z konkretną sytuacją, w opisywanym przypadku w sytuacji grzebania bliskiej osoby.
Współczesne obrzędy wzięły się ze starożytnego Rzymu – wiele jest zapisów świadczących o dużym podobieństwie antycznych obrządków do katolickich, które zaczerpnęły z pierwowzorów bardzo dużo, momentami nawet wszystko.
Jakie obrzędy wykonuje zakład pogrzebowy?
Na dobrą sprawę kompleksowe usługi pogrzebowe powinny zawierać pomoc przy wszelkich formalnościach i całej drodze prowadzącej bliskich od zgonu, aż do pochówku i stypy.
Pierwszą gloryfikowaną szczególnie na wsi tradycją jest czuwanie przy zmarłymi – pierwsze modlitwy i ceremonia odbywa się również w domu zmarłego. W dzisiejszych czasach często sytuacja jednak wygląda tak, że ciało zabierane jest w kilka godzin po zgonie, a ostatnie pożegnanie i czuwanie organizowane jest w świątyni, w której następnie odbędzie się ceremonia Mszy Świętej.
Kiedyś, zaraz po czuwaniu organizowana była procesja do kościoła, na czele której stał ministrant z krzyżem, następnie ksiądz i niesiona przez kilku mężczyzn trumna, za którą szli najbliżsi. Dziś procesji właściwie już nie ma, a ciało po mszy przenoszone jest uroczyście z kościoła do samochodu, karawanem zabierane jest na cmentarz i tam jeszcze uroczyście przenoszone na właściwe miejsce pochówku.
Ostatnia część Mszy odbywa się już na cmentarzu, kiedy to ksiądz żegna zmarłego kierując do Boga ostatnie związane z nim modlitwy. Czytając słowa Pisma Świętego w którymś momencie wypowiada znamienite „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” po czym na wieko trumny sypana jest symboliczna ilość ziemi. Symbolizuje to powrót człowieka do Matki Ziemi.
Memento-mori-warszawa.pl oferuje kompleksowe usługi związane z pogrzebem – zarówno wypełnienie formalności, organizację Mszy i pochówku oraz pomoc przy zorganizowaniu stypy dla rodziny zmarłego.
Kremacja
Kremacja była bardzo długo zabroniona w kościele chrześcijańskim, który używał argumentu mówiącego o zmartwychwstaniu ciał w nieokreślonej przyszłości. W końcu jednak pod wpływem czasu ugiął się i stosunkowo od niedawna kremacja jest możliwa bez uzyskiwania żadnych dodatkowych zgód – od rodziny lub ostatniej woli zmarłego zależy, co się faktycznie stanie z ciałem.
Prezentacja zakładu pogrzebowego Memento Mori oraz innych firm pogrzebowych z Warszawy znajdują się na Portalu FUNER