W sytuacji śmierci bliskiej osoby większość ludzi reaguje szokiem czy nawet przerażeniem – zwłaszcza jeśli owa śmierć nastąpiła nagle, w dramatycznych okolicznościach. Mimo bólu i rozpaczy, rodzina zmarłego staje przed koniecznością natychmiastowego wyboru zakładu pogrzebowego, któremu zostanie zlecona organizacja ceremonii. Pojawia się zatem pytanie: jaki zakład pogrzebowy wybrać? Na co zwracać uwagę? Czy poszczególne przedsiębiorstwa oferują taką samą jakość usług?
Renoma zakładu pogrzebowego
Podstawową kwestią, jaką możemy rozważyć, jest renoma zakładów pogrzebowych, funkcjonujących w naszej okolicy. Jeśli to możliwe, warto zasięgnąć opinii przyjaciół czy bliskich znajomych – któryś z nich na pewno będzie w stanie skierować nas do miejsca godnego zaufania. Na przykład w mieście Piła sprawdzonym zakładem pogrzebowym jest Klepsydra.
Opinii można również szukać w Internecie, choć tutaj akurat zalecana jest pewna doza ostrożności: na forach internetowych wypowiadają się głównie anonimowi użytkownicy, zaś wyrażane przez nich poglądy przeważnie kiepsko poddają się weryfikacji. Chcąc godnie pożegnać bliską osobę, najlepiej podejść do tego poważnie i czerpać informacje ze sprawdzonego źródła.
Zakres oferowanych usług pogrzebowych
Usługi pogrzebowe powinny posiadać charakter kompleksowy – nie chodzi tu zatem jedynie o przygotowanie ciała czy jego transport na cmentarz, ale również o załatwienie w imieniu rodziny wszelkich formalności w urzędach bądź firmach ubezpieczeniowych. Bliscy zmarłego nie mają głowy, by troszczyć się o tak przyziemne sprawy; oczekują więc, że wyręczy ich przedsiębiorstwo, któremu zaufali. Właściciel domu pogrzebowego powinien dołożyć wszelkich starań, aby poszczególne elementy zostały przygotowane z najwyższą starannością. W Bierutowie i Oleśnicy kompleksowe usługi pogrzebowe świadczy Augstra.
W trakcie rozmowy z przedstawicielem zakładu klient powinien się zorientować, czy firma posiada własną kaplicę (i czy ewentualnie istnieje możliwość czuwania przy otwartej trumnie). Dobrze jest również skontrolować wygląd karawanu, a także obecność i stan techniczny akcesoriów używanych przez zakład. Chodzi tu np. o windę i wózki na trumny, namiot pogrzebowy, podesty nagrobne czy katafalki. Brak tych elementów – albo ich nadmierne wyeksploatowanie – świadczy zdecydowanie na niekorzyść danego przedsiębiorstwa.
Rodzina osoby zmarłej powinna też zwrócić uwagę na fakt, czy oprawa ceremonii pogrzebowej zostanie przygotowana z należytą pieczołowitością. Dotyczy to nie tylko samej trumny (której wybór powinien oczywiście pozostać w gestii klienta), ale także dodatków w rodzaju kwiatów, tabliczek aluminiowych, krzyży bądź klepsydr. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na ostateczny kształt pogrzebu.
Powyższe uwagi odnoszą się do ceremonii tradycyjnych. W przypadku kremacji warto się zorientować, czy firma pogrzebowa dysponuje własnym krematorium, oraz czy dopuszcza się obecność rodziny przy spopielaniu zwłok.