Tradycje pogrzebowe w okolicy Białegostoku nie różnią się znaczenie od tradycji przyjętych na terenie reszty kraju. Podstawowym wyróżnikiem przyjętych zwyczajów jest obrządek w jakim odprawia się pogrzeb.
Po pierwsze – oczyszczenie
Pierwszym etapem w przygotowaniu do ostatniej drogi jest oczyszczenie ciała. Nieboszczyk jest myty i przebierany. Kiedyś zajmowała się tym rodzina, obecnie coraz częściej obowiązki z tym związane bierze na siebie zakład pogrzebowy z Białegostoku. Decydując się na jego usługi można skorzystać także ze specjalnego makijażu, którego celem jest ukrycie oznak śmierci. Ułatwia to pożegnanie zmarłego z bliskimi. Koniecznie należy zadbać o to by oczy zmarłego pozostawały zamknięte. Stary zwyczaj nakazuje złożenie rąk zmarłego dopiero gdy będzie on umieszczony w trumnie.
Czuwanie
Bardzo ważne jest czuwanie przy zmarłym. To szansa na pożegnanie się z nim. Kiedyś trwało ono trzy dni. Obecnie – jest skrócone do kilku godzin. Osoby, które chcą oddać hołd zmarłemu zbierają się przy jego otwartej trumnie. Ważne jest by w jej pobliżu znajdowały się zapalone świece i kwiaty. Zwyczaje pogrzebowe ulegają jednak ciągłemu uproszczeniu i komercjalizacji. Z tego powodu rezygnuje się z wielu ich elementów lub odprawia się je w pomniejszonym zakresie. Czuwanie odbywa się teraz najczęściej w przycmentarnych kaplicach, które rezerwuje dom pogrzebowy. Kiedyś, odbywało się ono w domu zmarłego jednak dla wielu rodzin było to doświadczenie zbyt przygnębiające. Ponadto, dochodzą też względy sanitarne. Z tych powodów zmarły powinien zostać zabrany przez pracowników zakładu pogrzebowego i na obrzędy oczekiwać w specjalnie przystosowanej chłodni, z której jest przewożone karawanem na cmentarz.
Ceremonia pogrzebowa
Białystok to miasto zróżnicowane kulturalnie. Znajdują się tu przedstawiciele wielu narodowości oraz wyznań. W związku z tym, różnią się też ich ceremonie pogrzebowe. Najwięcej pogrzebów jest organizowanych w obrządku rzymsko-katolickim. Dość częste są też pogrzeby protestanckie, rzadziej – muzułmańskie.