Karawan pogrzebowy – Samochody pogrzebowe w Polsce

Przez ostatnie kilkanaście lat rynek usług pogrzebowych w Polsce pomimo zmniejszenia kwoty zasiłku pogrzebowego ulega nieustannemu rozwojowi. Co za tym idzie również firmy które specjalizują się w dostarczaniu wyspecjalizowanych produktów i usług temu rozwojowi ulegają.

Bardzo wyraźnie widać to w przypadku Karawanów. Karawany pogrzebowe to grupa pojazdów specjalnych. Jako takie muszą spełniać kilka podstawowych zasad. W pierwszej części lat 90 wielu przedsiębiorców pracowało zwykłymi dostępnymi w tamtych czasach busami. Popularnym pojazdem była np. Nysa. Do rewolucji doszło gdy na rynku pojawił się Polonez Bella wykonany przez firmę z Czosnowa. Prosta konstrukcja zawieszenia, przedłożona karoseria,  zabudowa oparta na samochodzie osobowym miały w tamtych czasach niewątpliwe zalety. Był to niewątpliwy krok w przód, gdyż zmarłego odprowadzano w końcu karawanem, a nie busem „do wożenia ogórków na targ”.  Jeszcze dziś zdarza się, że małe firmy budowlane wykorzystują te konstrukcje jako tzw. „woły robocze” – to o czymś mówi. Nie upłynęło wiele czasu a na rynku pojawiać się zaczęły karawany zza zachodniej granicy, zabudowy często oparte o Mercedesy klasy E, firm Pollmann czy Binz. 

Rodzime firmy które również pierwsze kroki w zabudowie zaczęły stawiać w latach 90 -tych , zaczęły wprowadzać autorski zabudowy samochodów w wersjach kombi np. Opel Astra, czy Ford Mondeo. Z czasem opracowywano coraz lepsze rozwiązania na coraz nowszych samochodach. Obecnie na Polskim rynku funeralnym królują karawany oparte o Mercedesy Vito , które łącza dużą przestrzeń użytkową z eleganckim wyglądem – jak na pojazd typu bus. Na stronach Funer Karawany  znajdziemy kilka firm które zabudowę Mercedesa Vito dopracowały do perfekcji. Wypada także wspomnieć o firmie Melex której doskonałe i trwałe karawany elektryczne są częstym widokiem na polskich cmentarzach.
Cerber Warszawa - Mercedes W213 Pilato
         Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości zakładu pogrzebowego Cerber – Karawan Mercedes W 213 Pilato
Z  pewnością najbardziej prestiżowe i eleganckie są zabudowy karawanu włoskiej firmy Pilato czy niemieckie firmy Kuhlmann Cars. Obecnie na wielu ulicach Polskich miast można zauważyć fabrycznie nowe Mercedesy W 213 czy karawany marki Jaguar za którymi z pewnością odwróci się każdy miłośnik motoryzacji.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
strona pogrzeby24.waw.pl

Tu jest dużo zdjęć karawanów tej firmy.

kolejna strona
3 lat temu

Piękne auta – tu jest ich kolejna strona.

znajdź karawan lub zabudowę karawanu

Jeśli nie wiesz gdzie znaleźć karawan – samochód pogrzebowy – wejdź na tą stronę!

3
0
Would love your thoughts, please comment.x