Formalności związane z organizacją pogrzebu krok po kroku

Pogrzeb osoby bliskiej to zawsze wielka tragedia. Jednak mimo tego smutnego czasu zająć należy się także kwestiami formalnymi. Mowa tu o organizacji pogrzebu. Jasne jest, że załatwienie wszystkich tych spraw osobie pogrążonej w smutku nigdy nie jest łatwe. To co może pomóc w takiej sytuacji to wiedza, jakie kroki należy poczynić w pierwszej kolejności.

Stwierdzenie zgonu przez lekarza

W przypadku śmierci bliskiej osoby pierwszym krokiem jest zawsze stwierdzenie zgonu. Bez tego nie można rozpocząć prac związanych z organizacją pogrzebu. Jeśli do zgonu dojdzie w domu, konieczne jest wezwanie lekarza w celu stwierdzenia zgonu. Lekarz w takiej sytuacji wypisze oraz wyda nam kartę zgonu. Jest ona konieczna, aby móc później otrzymać akt zgonu.

Wybór zakładu pogrzebowego

Kolejny ważny krok to znalezienie zakładu pogrzebowego. Najlepiej jeśli będzie to zakład świadczący wszechstronne usługi pogrzebowe. Dzięki temu to właśnie zakład pogrzebowy w naszym imieniu załatwi wszelkie formalności związane z wydaniem aktu zgonu oraz formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik zakładu pogrzebowego podejmie się tych formalności na podstawie wystawionego przez nas pełnomocnictwa. Oczywiście wszystkie te formalności możemy załatwić sami. Wówczas samodzielnie należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu złożenia wniosku i odebranie aktu zgodny, a następnie konieczne będzie udanie się do ZUS w celu złożeniu wniosku o zasiłek pogrzebowy. To czy wszystkie te formalności będziemy chcieli załatwić sami czy powierzyć to zakładowi pogrzebowemu zależy tylko od nas. A raczej on naszego stanu emocjonalnego. Przy wyborze zakładu pogrzebowego kierować powinno się przede wszystkim profesjonalizmem i doświadczeniem. Oferty zakładów pogrzebowych znaleźć można w Internecie. Wystarczy w tym celu wpisać w wyszukiwarce choćby takie hasło jak „usługi pogrzebowe Łódź„. Dzięki temu szybko będzie można zapoznać się z ofertami zakładów pogrzebowych na ich stronach.

Formalności z zakładem pogrzebowym

Po wyborze konkretnego zakładu pogrzebowego przychodzi czas na omówienie wszystkich aspektów organizacyjnych związanych z organizacją pogrzebu. Pogrzeb jest ceremonią szczególną. Dlatego pamiętać należy, aby każdy aspekt omówiony został w sposób bardzo szczegółowy. Wszystko po to, aby sama ceremonia przebiegła bez żadnych zarzutów. Pogrzeb to zawsze ogromny smutek i dramat. Jednak zawsze łączy się on także z załatwieniem wielu formalności. Dobrze jest wybrać taki zakład pogrzebowy, który nam w tym pomoże.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x