Ustroń – komu zlecić organizację pochówku?

Położony w Beskidzie Śląskim Ustroń znany jest głównie ze swoich walorów krajobrazowych i leczniczych. Tysiące kuracjuszy przybywa tu na leczenie wodami mineralnymi i zabiegami wykonywanymi w miejscowych sanatoriach.

Ustroń – historia i dzień dzisiejszy

Historia miasta to ponad 700 lat burzliwych wydarzeń na spornym pograniczu polsko – czeskim. Choć dziś sąsiedzkie spory przycichły, to jeszcze stosunkowo niedawno były one źródłem konfliktów zbrojnych. Swoje interesy w Ustroniu mieli Polacy, Żydzi, Niemcy, Czesi, a ślady ich bytności zapisane są w miejskich dokumentach, zabytkach i na tablicach nagrobnych ustrońskich nekropolii.

Mimo cudownych krajobrazów i wspaniałego powietrza mieszkańcy miasta borykają się z problemami zdrowotnymi związanymi z podeszłym wiekiem oraz tempem życia – śmierć niemal codziennie zabiera kogoś spośród grona Ustronian.

usługi pogrzebowe w Ustroniu

Usługi pogrzebowe krok po kroku

Zlecenie usług pogrzebowych należy zacząć od zgłoszenia zgonu na numer kontaktowy zakładu pogrzebowego. W tym celu najlepiej odwiedzić stronę internetową firmy np. lapczyk.pl, zapoznać się z treścią poradnika, zadzwonić na podany numer czynny całą dobę przez okrągły rok.

Zakład pogrzebowy przyjmujący zlecenie skontaktuje się osobiście z rodziną. Spotkanie może odbyć się w siedzibie firmy lub w domu. Pierwszą czynnością wykonywaną przez pracowników zakładu pogrzebowego jest eksportacja ciała, czyli przewiezienie zmarłego z miejsca zgonu (dom, szpital lub inne miejsce) do przechowalni.

Kolejne działania związane są z załatwianiem dokumentów i pozwoleń. Najpierw należy zdobyć lekarskie świadectwo zgonu, które jest podstawą do uzyskania aktu zgonu USC. Następnie należy ustalić miejsce pochówku i uzyskać zgodę od zarządcy cmentarza.

Równolegle należy starać się o uzyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS, KRUS, MSWiA lub wojska. Do czasu wypłaty firma pogrzebowa kredytuje wszelkie usługi pogrzebowe.

Do zadań zakładu należy również ustalenie z rodziną scenariusza ceremonii pogrzebowej. Jest on uzależniony od rodzaju pochówku, dyspozycji zmarłego, specjalnych życzeń rodziny. Zakład pogrzebowy organizuje pochówki świeckie, wyznaniowe, tradycyjne lub z kremacją.

Niezwykle istotne jest przygotowanie ciała do pochówku. Wszelkie czynności higieniczne, balsamacja, ubranie, kremacja wykonywane są zgodnie ze standardami obyczajowymi i procedurami sanitarnymi.

Ciało można składać do grobów murowanych lub ziemnych – otwarcie, przygotowanie i zamknięcie grobu to bardzo ważne usługi, które w swoim katalogu ma każdy przedsiębiorca pogrzebowy. Zlecający może dodatkowo skorzystać z usług transportowych. Zakład pogrzebowy zapewnia nagłośnienie uroczystości, oprawę kwiatową, muzyczną, medialną. Na życzenie rodziny organizowane są poczęstunki po ceremonii.

Pogrzeb nie musi być końcem współpracy rodziny z zakładem pogrzebowym – w razie potrzeby można zlecić całoroczną opiekę nad grobem. Firma przeprowadza także ekshumacje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol Kosicki
3 lat temu

Byłem w Ustroniu na wycieczce, spędziłem tam niezapomniane chwile, polecam.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x