Prędzej czy później każdy ma potrzebę skorzystania z usług pogrzebowych. Przykry czas utraty bliskiej osoby spotyka znaczną większość z nas i wówczas potrzebujemy profesjonalnej obsługi, która pomoże nam w organizacji pogrzebu. Ceny pogrzebów często jednak różnią się od siebie i są zależne od tego, jakie dodatkowe usługi pogrzebowe wybierzemy.
Pogrzeby najczęściej są dość drogie, a ich cena oscyluje w granicach 2500-3000 złotych. Koszty pogrzebów są większe głównie w dużych miastach. W tę cenę wliczają się usługi takie jak transport ciała z domu lub szpitala do chłodni, organizacja pochówku i przygotowanie ceremonii pogrzebowej, a także przygotowanie i przechowywanie ciała. Do tego mamy cały szereg usług dodatkowych: zakup trumny (wiele osób korzysta z tej usługi, więc w zakładach pogrzebowych najczęściej wyznaczone są osobne pomieszczenia, w których znajdują się trumny i urny na sprzedaż), zakup nowej odzieży, w której pochowany będzie zmarły, wynajęcie miejsca pochówku i inne. Osoba organizująca pogrzeb nie musi się na nie decydować, jednak wiele osób korzysta z tego typu dodatkowych usług. Opłatę należy również ponieść za klepsydry pogrzebowe, rozwieszone w dodatkowych miejscach czy też przechowywanie ciała w chłodni przez dłużej niż 3 dni.
Cena zależy również od tego, czy będzie to pogrzeb tradycyjny, czy z kremacją. Większość zakładów pogrzebowych współpracuje z lub posiada własne krematorium.
Koszt pogrzebu będzie niższy, jeśli posiadamy już miejsce pochówku. Stąd też dużą popularnością cieszą się wieloosobowe mogiły, w których pochowani zostają członkowie tej samej rodziny. Najczęściej w ten sposób chowa się małżonków lub dzieci i rodziców. Mogiły przeznaczone dla więcej niż jedną osobę muszą być specjalnie na to przygotowane, o ile pochówek następuje wcześniej niż po 20 latach od wcześniejszego pogrzebu. Szczegóły można ustalić z pracownikami zakładu pogrzebowego, którzy indywidualnie i w wyrozumiały sposób podchodzą do każdego klienta. Oni także pomogą określić ostateczną cenę, jaką klient będzie musiał ponieść za pogrzeb. Kompleksowe usługi pogrzebowe we Wrocławiu świadczy zakład pogrzebowy Olimp.
Warto wziąć pod uwagę również koszt wykonania nagrobku, który także nie należy do niskich. Samo wykonanie nagrobku może być tak samo drogie lub nawet droższe niż sam pogrzeb. Wszystko zależy jednak od rodzaju wybranej płyty i wielu innych czynników, które należy ustalić z kamieniarzem. Tutaj również oszczędzą osoby, które posiadają grupowe mogiły dla członków rodziny. Najczęściej posiadają one już wcześniej przygotowany nagrobek, a po kolejnym pogrzebie wykonuje się jedynie grawer z nazwiskiem zmarłego. W niektórych przypadkach pomija się również ten element, zamiast tego umieszczając drewniany krzyż lub specjalną tabliczkę z imieniem i nazwiskiem zmarłego, a także datą jego śmierci. Łatwo więc zauważyć, że choć koszty pogrzebu i wykonania nagrobku są dość wysokie, można w pewien sposób je zmniejszyć. Należy wziąć też pod uwagę, że na pogrzeby często składa się więcej niż jeden członek rodziny zmarłej osoby. Jeśli podzielimy kwotę na wszystkich członków rodziny partycypujących w opłacie, tak naprawdę okazuje się, że koszt pogrzebu na osobę jest znacznie niższy, niż gdybyśmy organizowali go w pojedynkę.