Co napisać na szafie pogrzebowej?

Jednym z elementów pogrzebowego savoir-vivre jest złożenie wieńca bądź wiązanki na grobie zmarłego. Przyjęte jest, że wieńce złożyć powinna najbliższa rodzina, zaś pozostali żałobnicy mogą ograniczyć się do wiązanki lub pojedynczego kwiatu.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Uroczystość ostatniego pożegnania to wyjątkowa ceremonia. Przepełnia ją zaduma i smutek. O jej godną oprawę dba najczęściej zakład pogrzebowy. Usługi pogrzebowe obejmują m.in. transport trumny karawanem, złożenie jej w kościele, a następnie odprowadzenie na miejsce pochówku. Firma może również pośredniczyć w zamówieniu kwiatów. Natomiast w przypadku samodzielnego wyboru pogrzebowej wiązanki warto wybierać spośród kwiatów zwyczajowo wykorzystywanych do tego celu. Mogą to być np. kalie, lilie, astry, chryzantemy lub białe róże. Jeśli zmarły miał ulubione kwiaty, taki bukiet również będzie na miejscu.

wiązanka pogrzebowa

Szarfa pogrzebowa

Jako wyraz smutku i w celu godnego upamiętnienia zmarłego do pogrzebowych wieńców i wiązanek dołącza się szarfy. Występują one w formie dwóch wstęg zawiązanych wokół łodyg kwiatów lub na wieńcu. Jedna wstęga przeznaczona jest na zamieszczenie krótkiej dedykacji, na drugiej zwyczajowo znajdują się podpisy żałobników.

Dedykacja na szarfie pogrzebowej

Wbrew pozorom wybór wiązanki i tego, jaki zamówić napis na szarfę pogrzebową, przysparza żałobnikom wielu kłopotów. W przypadku, gdy zmarły był dla żałobnika znajomym bądź dalszą rodziną, można ograniczyć się do zwyczajowej treści „ostatnie pożegnanie”. Natomiast w przypadku śmierci osoby bliskiej, rodzina najczęściej zamieszcza na wstędze bardziej osobistą dedykację. Mogą być to treści wyrażające stosunek żałobnika do zmarłego np. „kochanemu mężowi” lub „do zobaczenia droga żono”. W przypadku osobistych dedykacji na szarfach nie ma jasno określonych zasad. Najważniejsze, żeby ich treść płynęła prosto z serca.

Czego nie zamieszczać na szarfie?

Należy pamiętać, że pogrzeb to uroczystość o wyjątkowym charakterze. Wymaga zachowania powagi i wyrazu szacunku dla zmarłego i jego rodziny. W związku z tym napis na szarfę pogrzebową powinien być krótki i zwięzły. Nie powinien zawierać wulgaryzmów ani żartów, nawet jeśli za życia taki rodzaj humoru prezentował zmarły. Wskazane jest również zachowanie stonowanej kolorystyki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x