Czas na stypę

Z pogrzebem wiąże się znacznie więcej elementów niż tylko sama dobrze przygotowana ceremonia pogrzebowa, odbywająca się na cmentarzu. Większość rodzin po zakończeniu uroczystości zaprasza rodzinę na skromny poczęstunek – tak zwaną stypę, która najczęściej odbywa się w pobliskim lokalu. Jeszcze kilkanaście lat temu stypy odbywały się w prywatnych domach, lecz aktualnie, znacznie łatwiej dla gospodarzy jest poprosić o pomoc obsługę lokalu, która wszystkim się zajmie i przygotuje ciepły posiłek. Niektóre zakłady pogrzebowe, chcąc jeszcze bardziej ułatwić życie swoim klientom, w swojej ofercie posiadają również organizację stypy po zakończeniu pogrzebu.

stypa po pogrzebie

Firma taka musi mieć oczywiście odpowiedni do tego celu lokal oraz zatrudniać dobrą obsługę. Stypa to spotkanie najbliższych osób dla zmarłego, którzy mogą zjeść ciepły obiad – zwłaszcza, że wielu z nich przyjeżdża na uroczystość z daleka. Organizowanie styp przez zakłady pogrzebowe staje się coraz powszechniejsze, ponieważ każda firma stara się zapewniać klientom jak najwięcej usług, rozszerzając swoją działalność na inne dziedziny, a tym samym powiększając swoje zasoby oraz możliwości.

Podczas takiego spotkania członkowie rodziny wspominają zazwyczaj osiągnięcia zmarłego i opowiadają sobie nawzajem pewne historie. Stypa to również doskonałego rodzaju okazja, która pozwala i umożliwia dowiedzenie się, co nowego słychać u jednego lub kilku z krewnych, z którym nie widzieliśmy się dłuższy okres czasu. To także sposobność do zaproszenia kogoś z rodziny do odwiedzin i przyjazdu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
Edyta
6 lat temu

To dobrze, że coraz więcej zakładów pogrzebowych pomaga w organizacji stypy. Nawet jeśli zakład nie ma swojego lokalu, to może pośredniczyć w organizacji stypy w sprawdzonej restauracji. A wiadomo, że pogrążona w żałobie rodzina nie ma głowy do takich spraw.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x