Kiedy można wystawić zmarłemu grobowiec?

Jak wiadomo, nie każdy grób od razu posiada murowany grobowiec. Nadal w Polsce wiele jest grobów ziemnych, które mają jedynie wymurowaną piwnicę, a nawet zdarzają się jeszcze całkowicie ziemne grobowce, od których jednak powoli się odchodzi. Sam pogrzeb i jego organizacja to wyjątkowo ciężkie chwile dla rodziny, dlatego o wystawieniu pomnika od razu nie ma mowy. W takim razie kiedy najlepiej jest zamówić kamienny grobowiec?

Ile po pogrzebie zamówić grobowiec?

Na pewno same zakłady pogrzebowe organizujące pochówek, są nam w stanie doradzić jaki nagrobek wybrać, informacji na ten temat udziela niejeden portal pogrzebowy – warto szukać w takich miejscach fachowej informacji. Nie ma określonego czasu na wystawienie pomnika, to zależy od rodziny zmarłego. Na pewno musi minąć kilka tygodni, zanim bliscy będą mogli pomyśleć o zakupie pomnika i powoli będą godzili się z sytuacją, do której doszło. Jeśli trumna została złożona do grobu ziemnego, zaleca się odczekanie 6 miesięcy, aby ziemia odpowiednio się ułożyła – jeśli nie odczekamy tego czasu, grobowiec może się zapaść lub przechylić, ponieważ ziemia znajdująca się pod nim będzie jeszcze pracowała.

Jeśli jednak trumna została złożona w grobie z wymurowaną piwnicą, nie trzeba czekać aż pół roku. W chwili którą rodzina uzna za stosowane, można zlecić firmie kamieniarskiej wykonanie nagrobka. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wykonanie nagrobka trwa, chyba że kupujemy gotowy model. W zależności od tego co wybierzemy, tworzenie nagrobka, potem jego ustawienie będzie trwało do kilku tygodni. Warto jednak dać sobie czas na to, aby można było racjonalnie pomyśleć o zakupie – końcu po pogrzebie mało kto ma jasny umysł i jest w stanie myśleć nad tym, który materiał będzie najlepszy lub czy zostawić miejsce, aby na nagrobku znalazły się dane zmarłego, który może być pochowany później. Najlepiej więc przystąpić do tego co najmniej w kilka tygodni po pogrzebie, dzięki czemu uda się podejść do tematu w miarę spokojnie i na pewno bardziej racjonalnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x