Ile czasu mija od śmierci do pogrzebu

Przychodzi w życiu każdej osoby taki moment, kiedy musi zmierzyć się ze stratą i śmiercią bliskiej osoby. Na żałobę i przeżycie smutku przyjdzie czas, jednak w pierwszym momencie trzeba stanąć przed problemem organizacji pogrzebu i załatwiania wszystkich związanych z tym formalności. Niniejszy artykuł pomoże uporać się z tym w możliwie najprostszy sposób. Spróbuje on również odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwa ów proces.

Przede wszystkim na samym początku należy uzyskać kartę i akt zgonu. Karta zgonu wystawiana jest przez lekarza (prowadzącego oddział szpitalny lub, jeśli śmierć nastąpiła w domu, wezwanego lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia). Na podstawie niniejszej karty w Urzędzie Stanu Cywilnego wystawiony zostanie akt zgonu. Istotnym jest fakt, iż sprawę tą należy załatwić w Urzędzie właściwym dla miejsca, w którym nastąpił zgon, a nie np. w miejscu zamieszkania zmarłej osoby. Urząd Stanu Cywilnego wydaje również trzy odpisy omawianego aktu.

Następnym krokiem jest uzyskanie zasiłku pogrzebowego i wybór zakładu pogrzebowego, który zajmie się organizacją pogrzebu. Przykładowo, jeśli poszukują Państwo zakładu pogrzebowego z Sosnowca, ich lista znajduje się na https://funer.com.pl/szukaj,Sosnowiec,20,1,1.html.  Formalności z tym związane z zasady załatwia zakład pogrzebowy, z którego usług zdecydujemy się korzystać, po podpisaniu odpowiedniego upoważnienia. Jest to spore ułatwienie. W zakładzie, który oferuje takie kompleksowe usługi pogrzebowe, należy jeszcze ustalić datę uroczystości pogrzebowej oraz szczegóły i miejsce nabożeństwa żałobnego, a także wybrać trumnę lub urnę oraz miejsce pochówku.

Zasiłek pogrzebowy, który pomoże nam pokryć wydatki poniesione na pochówek zmarłego, załatwić należy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to jednorazowa forma pomocy, której celem jest sfinansowanie kosztów uroczystości pogrzebowej. Przysługuje członkom najbliższej rodziny ale także: pracodawcy, gminie, domowi opieki społecznej a nawet osobie obcej pod warunkiem, że poniosła koszty pogrzebu zmarłego.

pogrzeb Sosnowiec

Na stronie internetowej www.hebansosnowiec.pl znajdziemy przykładową ofertę zakładu świadczącego właśnie takie kompleksowe usługi pogrzebowe. Jego pracownicy pomogą nam m.in. w:
• Załatwieniu formalności w urzędach (także zasiłku pogrzebowego w ZUS lub KRUS),
• Rezerwacja kaplicy pogrzebowej,
• Stworzenie nekrologów i klepsydr.

Warto zaznaczyć, że zakład pogrzebowy Heban zajmuje się organizacją pogrzebów wszystkich wyznań. W jego ofercie znajduje się szeroki wybór trumien oraz urn. Oczywiście zakład pogrzebowy umożliwia także kremację zmarłego. Pracownicy zajmą się również tematem kwiatów, wieńców oraz oprawą muzyczną

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak długi okres mija od śmierci do pogrzebu. Z reguły jest to około trzech dni, jednak wszystko zależy od wielu zmiennych. Między innymi od tego, jak szybko uda nam się załatwić wszystkie formalności (zakład pogrzebowy Heban sprawnie nam w tym pomoże), a także od tego czy np. konieczna jest sekcja zwłok. Czasem czekamy z pogrzebem trochę dłużej, aby rodzina, która dziś często mieszka w różnych częściach Europy czy świata, zdążyła dojechać na ceremonię.

Śmierć bliskiej osoby to zawsze przeżycie niezwykle smutne i ostatnią rzeczą o jakiej chce się w tym momencie myśleć są związane z tym formalności i procedury, Tym bardziej warto mieć w tym czasie wokół siebie osoby, które w tych nieuniknionych sprawach nie tylko nam pomogą ale też zajmą się pochówkiem z należytym szacunkiem i starannością.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x