Nagrobek pamiątką dla pokoleń

Pomniki z przeszłości

Będąc na cmentarzu, odwiedzając groby naszych bliskich, bardzo często mijamy opuszczone i stare nagrobki. Historia niektórych z nich sięga nawet kilka pokoleń wstecz. Przyglądając się im, można dostrzec bardzo dużo, zagłębić się w ich przeszłość i chociaż trochę poznać historię człowieka, który spoczął na wieki w mogile.

pomniki z przeszłości

W przeszłości wybór nagrobków był o wiele uboższy niż w latach współczesnych. Wybór materiałów był dużo mniejszy, ale rodziny starały robić się wszystko, aby chociaż trochę spersonalizować grób. Nagrobki miały więc nietypowe formy, a dodatkowo nadrabiały epitafium.

Restauracja nagrobków wymaga ogromnego nakładu czasu i zaangażowania. Niestety jest to głównie ręczna robota, przy której nie ma możliwości liczenia na pomoc maszyn i technologii. Kolejnym problemem jest to, że w Polsce niewielu jest specjalistów, którzy podejmą się takiego zadania i wykonają go zadowalająco.

Współcześnie

W przyszłości to inni będą przechodzić koło naszych nagrobków, zastanawiając się, jaką skrywają historię i w jakich czasach żyły pochowane w tym grobie osoby. Nasze nagrobki będą niewypowiedzianą podpowiedzią dotyczącą naszego życia i nas samych. Warto, aby nagrobki wybrane dla naszych bliskich utożsamiały zmarłych. Nieważne jednak, jaki wybierze się pomnik. Z biegiem lat będzie on niszczeć, dlatego warto regularnie o niego dbać oraz odrestaurować go tak, aby przetrwał, jak najdłużej, w jak najlepszym stanie. Renowację nagrobka najlepiej powierzyć specjalistom. Jednym z zakładów pogrzebowych, który oferuje odnowę nagrobków, jest zakład pogrzebowy Hades z Drawska Pomorskiego, którego ofertę można zobaczyć na stronie www.pogrzebyhades.pl. Pracownicy nie tylko oferują samą renowację, ale również są oni producentami nagrobków, oferują montaż nowych pomników i demontaż starych. To wszystko sprawia, że zakład Hades ma ogromne doświadczenie w kwestii kamieniarstwa, a każdy klient może mieć gwarancję solidnie wykonanej pracy.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x