O czym należy pamiętać podczas organizowania pogrzebu?

Nigdy nie jesteśmy w stanie przygotować się na śmierć bliskiej osoby. Nawet jeżeli nadchodzi nieubłaganie, w sercu zawsze pojawia się ból i cierpienie. Niestety, w tak trudnym momencie koniecznym jest zajęcie się kwestiami formalnymi związanymi z organizacją pogrzebu. Poniżej przedstawiamy ważne informacje, o których należy pamiętać podczas organizacji pogrzebu w Bydgoszczy.

Konieczność pozyskania aktu zgonu

Jeżeli śmierć miała miejsce w domu, należy wezwać lekarza rodzinnego, który stwierdzi zgon i wystawi dokument zwany kartą zgonu. W przypadku osoby, która dokonała żywota w szpitalu, w takiej sytuacji za wystawienie karty zgonu odpowiedzialny jest lekarz prowadzący. Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku lub innego zdarzenia losowego, w tej sytuacji koniecznym jest wystąpienie do prokuratury z wnioskiem o wydanie ciała. Na podstawie karty zgonu Fordoński Zakład Pogrzebowy będzie mógł odebrać ciało i przetransportować je do kostnicy. Niestety, to jeszcze nie koniec formalności. Dysponując kartą zgonu, koniecznym jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego, który na podstawie wyżej wymienionej wyda akt zgonu. Dopiero dysponując takim dokumentem można rozpocząć procedurę, związaną z organizacją pogrzebu.

Organizacja pochówku

Kiedy nadchodzi moment organizacji pochówku, koniecznym jest wykupienie miejsca na cmentarzu. Jeżeli pogrzeb będzie odbywał się w towarzystwie osoby duchownej, wówczas to do wyżej wspomnianej należy się udać z prośbą o wskazanie takiego miejsca. Jeżeli natomiast mowa o pogrzebie świeckim właściwym miejscem do ustalenia miejsca spoczynku będzie zarządca cmentarza. Kolejno należy podjąć decyzję o tym, czy ciało będzie spoczywało w trumnie czy jednak lepszym rozwiązaniem okaże się kremacja. W kwestii pogrzebu najlepiej podjąć współpracę z zakładem pogrzebowym, gdyż to jego pracownicy zajmą się tak naprawdę wszystkim. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzina osoby zmarłej, będzie mogła skupić się na przeżywaniu żałoby w zadumie i spokoju, co w tak trudnym momencie jest kluczowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bydgoszczanin
4 lat temu

Witam, w razie czego jest też fajny serwis który w prosty sposób pokazuje wszystkie zakłady pogrzebowe w Bydgoszczy – podałem ją w loginie i proszę o zamieszczenie bo myślę że się przyda każdemu w żałobie.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x